Lektura pudełkowa, czyli jak zmieścić Narnię w pudełku po butach

Utworzono dnia 09.02.2020

W ostatnim czasie słyszy się o modzie na pudełkowe jedzenie. Opracowane są nawet diety pudełkowe. Ta pudełkowa moda zachęciła uczniów klas piątych do wykorzystania jej na opracowanie bieżącej lektury obowiązkowej. Jak to możliwe?

 
Otóż czytając "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa, uczniowie gromadzili różne przedmioty związane lub odnoszące się do treści utworu i jego świata przedstawionego. Zebrane eksponaty czekały w pudełkach po butach na ustalony termin omawiania lektury. Wtedy też pudełka zostały przerobione na szafy, bo tytuł książki to przecież "Lew, czarownica i stara szafa". A w środku pudełkowych szaf znalazło się prawie całe królestwo Narnii, ze śniegiem z waty, ubrankami  i futerkami, z lwem-figurką, lalką-czarownicą, z postaciami bohaterów pierwszo-,  drugoplanowych, z flakonikiem eliksiru, plastikowymi mieczami, tarczami  i różnymi innymi elementami treści tego niezwykłego utworu. 
I teraz można było wykorzystać tak przygotowane materiały jako samodzielnie wykonaną dydaktyczną  pomoc naukową do omawiania lektury na lekcjach, do rozwiązywania zadań w zeszycie lektur, a potem po lekcjach - jeszcze  jako zabawki do rozwijania kontaktu z przeczytaną książką.
 
Sporo frajdy dało uczniom z klas piątej "b" i piątej "c" samo sporządzanie i wypełnianie szaf rekwizytami powieściowymi, bo mogli zrealizować wiele swoich pomysłów, o których mówili na zajęciach. Mogli też jednocześnie wykazać się sprawnością manualną, umiejętnościami plastycznymi, własną wyobraźnią oraz znajomością powieści fantazy. Do tej pory nie opracowaliśmy jeszcze tak lektury. Ostatnio były na topie lapbooki. Teraz  lektura z pudełek. Niektóre z nich można obejrzeć w załączonym materiale fotograficznym. 
                                                      
                                                                                                                                                    Elżbieta  Andrzejewska
 
Utworzono: 09.02.2020