Dobrze rozpocznij wiosnę- ratowanie życia jest proste

Utworzono dnia 17.05.2018

Dobrze rozpocznij wiosnę – ratowanie życia jest proste

15 maja 2018 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy kolejne zajęcia utrwalające znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod hasłem „Dobrze rozpocznij wiosnę-ratowanie życia jest proste”.

Tym razem gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerklańcu, którzy zaprezentowali uczniom swój sprzęt ratunkowy i umiejętności udzielania pomocy. Można było również przymierzyć strój strażacki.

Na sali gimnastycznej znajdowały się stanowiska, przy których uczniowie klas IV-VII doskonalili umiejętność wzywania pomocy przez telefon (przy stanowisku zajęcia prowadził pan R. Mikołajec), układania w pozycji bocznej ustalonej (pani J. Zawadzka) i resuscytacji (strażacy). Dodatkowo pani pielęgniarka Grażyna Matysek udzielała instrukcji udzielania pomocy w przypadku najczęściej pojawiających się urazów: skaleczeń i złamań. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z zasadami bandażowania i opatrywania różnych miejsc na ciele.

Dekorację sali i holu szkoły stanowiły plakaty przygotowane przez uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy. Wiedzę o ratowaniu utrwalać będą również pogadanki na lekcjach wychowawczych w tym tygodniu.

Serdecznie dziękujemy panu Mirosławowi Bacikowi za pomoc w przeprowadzeniu szkolenia naszych uczniów. Słowa podziękowania za zaangażowanie kierujemy również do naszej pani pielęgniarki Grażyny Matysek, która chętnie podzieliła się z nami fachową wiedzą medyczną.

Joanna Zawadzka i Rafał Mikołajec