KATARYNKA - jakie reakcje może wywołać lektura obowiązkowa?

Utworzono dnia 19.06.2020
O prawdziwej wrażliwości i głębokiej empatii młodych ludzi można się przekonać, gdy dotykamy trudnych, życiowych tematów. Tak było podczas lekcji nauczania zdalnego, gdy z piątoklasistami omawialiśmy na zajęciach języka polskiego losy niewidomej dziewczynki, bohaterki noweli pt. KATARYNKA, napisanej przez Bolesława Prusa.
Uczniowie z wielkim współczuciem pochylali się nad wzruszającą historią ociemniałego dziecka. Mieli też wiele do powiedzenia na temat konieczności niesienia pomocy i udzielania wsparcia każdemu, kto  - tak jak ta literacka postać - jest dotknięty chorobą, brakiem sprawności, innością.
Przykładem  i dowodem pozytywnych reakcji, jakie wywołała lektura, nich będą dołączone wybrane materiały lekcyjne naszych uczniów. Widać, jak szkolna lektura obowiązkowa otwiera serce młodego człowieka i pozwala kreować piękne postawy wobec  ważnych problemów .
Oto prezentacja o sposobie pomagania niewidomym oraz współczucie zawarte w opisie zdarzeń sprzed lat - zapraszamy do poznania treści.

/Elżbieta Andrzejewska/

Prezentacja Jakuba Oczkowskiego: Katarynka