Szkolny Doradca Zawodowy

SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY

 

I co dalej?

Takie pytanie stawia sobie każdy uczeń kończący gimnazjum. Podjęcie decyzji o wyborze zawodu i zaplanowanie prowadzącej do niego ścieżki edukacyjnej nie jest łatwe. Dlatego cenne są w tej sytuacji rada i wsparcie rodziców, wychowawców i szkolnego doradcy zawodowego. W naszej szkole rolę szkolnego doradcy zawodowego pełni Pani Bożena Rejner.

W naszej szkole organizowane są dla młodzieży warsztaty prowadzone przez doradców zawodowych z Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Radzionkowie, Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Pracy. Pozwalają one uczniom lepiej uświadomić sobie swoje predyspozycje i zainteresowania. Przybliżają im również wymagania stawiane w różnych zawodach oraz możliwości zatrudnienia w naszym powiecie.

Cenną wiedzę na temat wybranych przez siebie profesji młodzież czerpie również z wycieczek zawodoznawczych (np. do Gastronomika i Budowlanki), spotkań zawodoznawczych (z pisarzem, lekarzem, informatykiem, Starszym Cechu Rzemiosł) oraz filmów (np. "Bogowie"). Natomiast zorganizowane przez naszą szkołę Targi Edukacyjne dostarczają uczniom informacje o różnych typach szkół ponadgimnazjalnych i możliwościach, jakie oferują.

 

Absolwenci gimnazjum mają do wyboru następujące szkoły ponadgimnazjalne:

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

- Nauka trwa 3 lata.

- Możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.

- W pierwszej klasie uczniowie będą uczyć się wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym, kontynuując edukację rozpoczętą w gimnazjum.

- W drugiej i trzeciej klasie liceum wszyscy uczniowie będą mieć nadal obowiązkowo język polski, matematykę, dwa języki obce i wychowanie fizyczne. Oprócz tego od 2 do 4 spośród proponowanych przez szkołę przedmiotów, ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym. Poza tym przedmioty uzupełniające np. historia i społeczeństwo, przyroda, ekonomia w praktyce.

- Absolwent liceum może kontynuować naukę na studiach wyższych, w szkole policealnej lub na kursach kwalifikacyjnych.

 

TECHNIKUM

- Nauka trwa 4 lata.

- Uczeń wybiera zawód z oferty szkoły ponadgimnazjalnej.

- Kształcenie ogólne jest realizowane w takim samym zakresie jak w liceum ogólnokształcącym. Uczeń ma obowiązek wyboru dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym, które będą powiązane z przyszłym zawodem.

- W trakcie nauki w technikum uczeń odbywa praktyki zawodowe.

- Uczeń zdaje egzaminy zawodowe. Jeden, dwa lub trzy w zależności od liczby kwalifikacji. Po każdym zdanym egzaminie otrzymuje świadectwo kwalifikacyjne. Gdy zda wszystkie egzaminy i ukończy szkołę, otrzyma dyplom technika w danym zawodzie.

- Technikum umożliwia zdobycie zawodu i wykształcenia średniego. Po zdaniu matury można kontynuować naukę na studiach wyższych.

 

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

- Nauka trwa 3 lata.

- Uczeń wybiera zawód z oferty szkoły ponadgimnazjalnej.

- W programie szkoły są przedmioty zawodowe i ogólne. 60% zajęć ma charakter praktyczny.

- Uczeń zdaje egzaminy zawodowe. Ich ilość zależy od liczby kwalifikacji w zawodzie. Najczęściej jest tylko jedna (sprzedawca, fryzjer, stolarz), rzadziej dwie i tylko jednym zawodzie występują trzy- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

- Można kontynuować naukę w liceum dla dorosłych i zdobywać następne, dowolne kwalifikacje na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

 

Jaką wybrać szkołę ponadgimnazjalną?

 

Bardzo ważne jest, by zastanowić się, którą z opcji edukacji ponadgimnazjalnej wybrać. Wybór ten bywa często bardzo trudny. Żeby ułatwić sobie decyzję, trzeba wziąć pod uwagę:

• Możliwości intelektualne – wiadomo, że w szkole zawodowej od uczniów wymaga się mniej niż w technikum i liceum, dlatego trzeba dopasować swoje możliwości intelektualne do poziomu szkoły.

• Wyniki osiągane w nauce – mogą pomóc określić możliwości intelektualne i pracowitość ucznia, aby pod tym kątem myśleć o wyborze szkoły.

• Motywacja do nauki – jeśli jej brak to trudno będzie nastawić się na długotrwały proces kształcenia, który zazwyczaj wiąże się z wyborem technikum i ogólniaka.

• Stan zdrowia – jest on ważny przy wyborze szkół zawodowych i większości techników.

• Zainteresowania i mocne strony – to one są najpraktyczniejszym przewodnikiem przy wyborze szkoły.

• Uzdolnienia, predyspozycje – ważny aspekt wyboru zawodu.

• Dojazd do szkoły – ten czynnik też jest ważny, bo jeżeli szkoła jest bardzo daleko, dojazd będzie zabierał sporo czasu, którego może brakować na przygotowywanie się do zajęć na kolejny dzień albo na relaks czy rozwijanie swoich zainteresowań.

 

Napisano w oparciu o strony internetowe:

- www.men.gov.pl

- www.koweziu.edu.pl

- www.ore.edu.pl