"Ślązak - to brzmi dumnie! Dlaczego?"

Utworzono dnia 24.10.2017

"Ślązak - to brzmi dumnie! Dlaczego?"
 Pod takim właśnie tytułem przebiegły 12 maja zajęcia z języka polskiego dla klasy VI A i B.

     Na wspólnej dla obu klas, dwugodzinnej  lekcji przeprowadzonej według pomysłu ich polonistki, uczniowie mieli niecodzienną sposobność jednoczesnej nauki, dyskusji, wymiany opinii, podziwiania zgromadzonych książek i eksponatów, oglądania przygotowanych samodzielnie  prezentacji multimedialnych, plakatów, albumów, a także wspólnego śpiewania i ... mniam, mniam, degustowania regionalnych potraw.
A wszystko to miało doprowadzić do znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy i dlaczego można mieć  poczucie dumy, że jest  się  Ślązakiem?
     Najpierw, na samodzielnie sporządzonych kartach pracy,uczniowie ustalali swą więź z regionem - od najbliższych kręgów rodzinnych, domowych, przyjacielskich, społecznych, do narodowych. Tak doszli do wyznaczenia pojęcia Śląska -  jako małej Ojczyzny dla Ślązaków oraz Polski - jako Ojczyzny całego narodu. Szóstoklasiści zastanawiali się także nad tym, kto może uznawać się za Ślązaka, bo - jak ustalili - to nie zależy tylko od tego, że się ktoś tu urodził.
Uczniowie analizowali w toku zajęć różne aspekty przynależności do Śląska: terytorialne, historyczne, kulturowe, obyczajowe, uczuciowe. Wskazywali na odrębności regionalne, na szczególne cechy osobowości i charakter Ślązaków, aż wreszcie zebrani wyprowadzili wniosek, że być Ślązakiem to rzeczywiście powód do dumy. A za najbardziej wyróżniającą cechę Ślązaków godną szacunku uznali pracowitość oraz umiejętność wspólnej wesołej biesiady i zabawy. W tym też biesiadnym duchu rozpoczęła się druga część zajęć. Uczniowie biesiadowali przy potrawach przygotowanych przez siebie( ale oczywiście z pomocą pracowitych dorosłych). Na stolikach uczniowskich zeszyty i przybory szkolne ustąpiły miejsca gorkiej wodzionce, sznitom z tystym i ze szpyrką, talyrzom ze szałotym. Był też kompot z flaumów i wieprzków, zista, oblaty, kopalnioki i kanoldy. Bajtle sie pojedli fest!
 Na koniec zajęć dostali pracę domową: trzeba było rozwiązać śląską krzyżówkę. 
Regionalny charakter zajęć podkreśliły autentyczne śląskie stroje, gwara używana na lekcji i śląski śpiew.   Natomiast powodem do dumy są otrzymane przez uczniów na lekcji piątki i szóstki za  pracę włożoną w przygotowanie zajęć i za zdobyte umiejętności.
 
                                                                                                                                                                 Elżbieta Andrzejewska