Program "Trzymaj formę"

Utworzono dnia 11.06.2019

Program „Trzymaj formę” w naszej szkole

W II półroczu roku szkolnego 2018/2019 uczniowie klas VI uczestniczyli w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym 'Trzymaj formę”. Program realizowany był w naszej szkole dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Bytomiu. Jego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród uczniów przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

W ramach programu uczniowie uczestniczyli w zajęciach o zdrowym stylu życia na lekcjach przyrody. Realizowali także projekt edukacyjny. Podzieleni na grupy uczestnicy programu losowali kartki z imieniem i nazwiskiem. Pierwszym ich  zadaniem było odnalezienie zapisanej w ten sposób nazwy warzywa. Następnie poszukiwali informacji o tym warzywie, jego pochodzeniu, wartościach odżywczych i zastosowaniu oraz wpływie na zdrowie człowieka. Gromadzili również przepisy z jego wykorzystaniem oraz inne ciekawostki. Na zajęcia podsumowujące program mieli przygotować również reklamę zachęcającą do spożywania tego warzywa oraz degustację dań z jego udziałem.

Uczniowie okazali się bardzo kreatywni. Niektóre grupy oprócz zaproponowanej tradycyjnej formy reklamy w postaci plakatów, przygotowały prezentacje multimedialne, a nawet filmy. Mieliśmy okazję posłuchać wierszy i obejrzeć prezentowane scenki. Najwięcej radości sprawiła jednak degustacja potraw z warzyw. Okazało się bowiem, że warzywa mogą smakować. Oprócz tradycyjnych kanapek, kosztowaliśmy surówek i sałatek, a nawet pierogów z kapustą, soków i kalarepy w panierce, którą większość uczniów jadła po raz pierwszy.

Uczestnictwo w zajęciach poszerzyło zakres wiedzy o zdrowym odżywianiu, które jest jedną z podstawowych zasad zdrowego stylu życia.

Joanna Zawadzka