Czy ballada może być komiksem?

Utworzono dnia 12.06.2020
Czy czytanie i rozumienie dawnych dzieł, np. z epoki romantyzmu, może zainspirować współczesnego czytelnika do stworzenia innej formy poznanego utworu? Czy poetycka ballada z XIX wieku może stać się komiksem do chętnego czytania przez  młodzież w XXI wieku?
Sprawdzali to podczas nauki zdalnej uczniowie - nasze "piątaki"  - z B i C klasy. I wzięli na warsztat klasykę spod pióra patrona szkoły.
Mickiewiczowski utwór z roku 1822 o skruszonym zbóju, któremu miłość dzieci wobec ojca, zmiękczyła twarde serce - to ballada pt. " Powrót taty". Na kanwie tego literackiego dzieła powstały właśnie uczniowskie komiksy. I cóż, że błędy się tam trafiają, że rysunki może wymagają dopracowania?! Ważne, że twórczo, kreatywnie uczniowie podeszli do dzieła z odległej epoki. Usterki, błędy się poprawi, jeszcze się uczniowie nauczą, ale siłę uczuć ukazanych w utworze zrozumieli już teraz.
Poczytajmy i pooglądajmy  więc ich komiksowe wersje poznanego dzieła.
Zapraszam,
Elżbieta Andrzejewska