Realizacja programu rządowego ,,Książki naszych marzeń”

Utworzono dnia 24.10.2017

Realizacja programu rządowego ,,Książki naszych marzeń”

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego ,,Książki naszych marzeń”. W ramach tego programu zakupiliśmy 108 książek za kwotę 2712,50 zł. W celu podniesienia poziomu czytelnictwa i rozpropagowania zakupionych książek podjęliśmy szereg działań. Działania były prowadzone przez bibliotekę jak i przez innych nauczycieli naszej szkoły.

Podjęcie współpracy  innymi bibliotekami: Biblioteka Szkoły Podstawowej w Świerklańcu współpracuje z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną Filia w Tarnowskich Górach- biblioteka jest członkiem Samokształceniowego Koła  Bibliotekarzy Szkół Tarnogórskich. Dzięki pozyskanym książkom uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w Powiatowym  Konkursie Czytelniczym ,,Mój Bestseller". Szóstoklasistki, korzystając z nowości, przygotowały się do konkursu czytelniczego.  Na podstawie przeczytanych pozycji wykonały prace do konkursu plastycznego. Nasza szkoła zdobyła I miejsce w konkursie czytelniczym.  Współpracujemy również z  Gminną Biblioteką Publiczną w Świerklańcu. Skonsultowano zapotrzebowanie czytelników oraz propozycje zakupów książek. Wymieniono informacje o imprezach promujących czytelnictwo. Dzieci klas I i II wzięły udział w zajęciach warsztatowych w bibliotece publicznej (dowiedziały się jak powstaje książka i miały okazję stworzyć swoją własną książeczkę z ilustracjami do wiersza J. Tuwima) . Wspólnie zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Tyszką.

Wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

 1. Wydarzeniem promującym czytelnictwo w naszej szkole, w którym brały udział wszystkie dzieci było ,,Święto Książki". Podczas przygotowań do uroczystości dzieci korzystając z zasobów księgozbioru, poznały bohaterów baśni i bajek, wraz z rodzicami projektowały kostium ulubionej postaci. Przygotowały ilustracje do książek. W dniu święta dzieci wcieliły się w bohaterów bajek, obejrzały inscenizację pt. ,,Przychodnia baśniowców" przygotowaną przez uczniów kółka teatralnego. Wykorzystując zakupione dzięki programowi nowości (seria Dziennik cwaniaczka) zorganizowano konkurs czytelniczy przeznaczony dla klas II-V (9 oddziałów) i przyznano nagrody. Dla uczniów klas I przygotowano  inscenizację bajki ,,Smutna królewna" połączoną z uroczystym pasowaniem na czytelnika. Dzieci podczas pierwszej wizyty poznały zasoby i nowości biblioteki szkolnej, brały udział w konkursach, zgadywankach, głośnym czytaniu.

Zorganizowano spotkania z rodzicami ,,Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci"-przedstawiono list otwarty do rodziców, uświadomiono rodzicom ogromny wpływ czytania książek w życiu dziecka.

 

Realizacja projektu edukacyjnego:

,,Razem, młodzi przyjaciele!": rozbudzenie zainteresowania uczniów twórczością Adama Mickiewicza, stworzenie wystawy w ramach 160 rocznicy śmierci naszego wieszcza i patrona szkoły (inscenizacje ballad, stroje z epoki, wspólne odtańczenie poloneza, konkursy, jubileuszowe wydanie gazetki, kawiarenka, gazetki okolicznościowe).

 ,,Księżniczka się nudzi"- projekt promujący czytelnictwo wśród uczniów (konkursy pięknego czytania, plastyczne, czytelnicze, inscenizacja, współpraca międzyszkolna- zaprezentowanie uczniom z Nakła Śląskiego przedstawienia promującego czytelnictwo).

  ,,Polak- Węgier dwa bratanki"- ciekawe zajęcia literacko- kulinarne zorganizowane przez panią Elżbietę Andrzejewską na podstawie książki F.Molnara ,,Chłopcy z Placu Broni". Wykorzystanie zasobów biblioteki do stworzenia wystawy tematycznej, przygotowania zajęć, scenek.

Dostosowanie pracy biblioteki do potrzeb uczniów:  

Dostosowano organizację pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez dostosowanie godzin otwarcia do planu zajęć, umożliwiono czytelnikom wypożyczanie książek na okres przerwy świątecznej oraz ferii zimowych i wakacji.

Efekty: Zaobserwowano większe zainteresowanie biblioteką wśród uczniów.  Nastąpił wzrost liczby wypożyczeń w ciągu tygodnia z 49 na 71 woluminów (nie licząc podręczników), zwiększenie liczby czytelników z 244 na 283. Uczniowie chętniej i liczniej uczestniczyli  w imprezach organizowanych przez bibliotekę. Przy zakupie książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Zakupione serie najnowszych książek dla dzieci i młodzieży przyczyniły się do podniesienia poziomu czytelnictwa-dzieci czytają wszystkie części serii i polecają je kolegom. Dzięki wzbogaceniu zbiorów dzieci osiągają sukcesy w konkursach pozaszkolnych na szczeblu powiatowym. Zwiększyła się potrzeba czytania najmłodszym -rodzice pytają o ciekawe pozycje beletrystyczne.