Opracowanie i wdrożenie autorskiego programu Szkolnych Zajęć Bibliotecznych ,,Zakochani w książkach”

Utworzono dnia 24.10.2017

Opracowanie i wdrożenie autorskiego programu Szkolnych Zajęć Bibliotecznych ,,Zakochani w książkach”

We wrześniu 2016 r. opracowałyśmy i rozpoczęłyśmy wdrażanie Autorskiego Programu Szkolnych Zajęć Bibliotecznych ,,Zakochani w książkach”.  Realizacja programu przypada na lata 2016-2019. W programie nakreślono ogólną koncepcję, cele i procedury ich osiągania, treści i oczekiwane efekty, jak również propozycję ewaluacji. Podniesienie kompetencji językowych, połączone z rozwijaniem wśród dzieci postaw czytelniczych stanowi podstawę programową kształcenia ogólnego. Rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi młodego człowieka. Bardzo ważny jest pierwszy samodzielny kontakt dziecka z książką, która powinna rozbudzać ciekawość ucznia, inspirować, wdrażać nawyk czytania. Rozwijanie czytelnictwa ma wpływ na kształtowanie twórczych postaw, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży. W związku z czym kontakt z książką ma wyjątkowo dużo możliwości oddziaływania edukacyjnego i wychowawczego na uczniów. W ten sposób zaspokajane są potrzeby młodego człowieka związane z jego wszechstronnym rozwojem. Poprzez kontakt z literaturą kształtowane są pozytywne cechy osobowości, a wśród nich pozytywny stosunek do drugiego człowieka, poszanowanie wartości moralnych, świata, przyrody, kultury.

Uczniowie podczas zajęć zapoznają się z literaturą dzieci i młodzieży: nabywają sprawności w czytaniu, zwiększają ilość czytanych książek, poznają ciekawych ludzi, którzy mogą być wzorem do naśladowania, ćwiczą umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem, przedstawiają fragmenty utworów w postaci scenek sytuacyjnych, wykonują prezentacje multimedialne, rozwijają twórczość własną ( pisanie wierszy, opowiadań, listów), refleksję po przeczytaniu utworu przedstawiają również w postaci pracy plastycznej .

 

W ramach programu przeprowadzano spotkania autorskie lub spotkania z ciekawymi ludźmi:

9 marca 2017 roku biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską oraz lektorką Malwiną Kożurno.

20 marca w ramach dnia wspólnego czytania  zaprosiliśmy do naszej szkoły aktora i rodzica uczennicy klasy II a Pana  Grzegorza Kwasa.  Artysta odczytywał fragmenty książki Grzegorza Kasdepke ,,Kuba i Buba”. Wcielał się przy tym w różne postacie. Zadbał o odpowiednią charakteryzację oraz kostiumy. Zaprezentował w pełni swój warsztat aktorski i przybliżył uczniom sekrety zawodu aktora. Dzieci nagrodziły jego występ gromkimi brawami. Zadawały mnóstwo pytań, na które aktor chętnie i wyczerpująco odpowiadał. Obiecał, że wróci do naszej szkoły.

 1 kwietnia 2017 r. zostaliśmy zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie z pisarką i tłumaczką książek dla dzieci i młodzieży Panią Barbarą Gawryluk. Uczniowie naszej szkoły pokochali serię o przygodach Lassego i Mai, którą Barbara Gawryluk przełożyła ze szwedzkiego. Dzieci przygotowały się do spotkania zapoznając się z twórczością pisarki. Podczas spotkania autorka opowiadała o tajnikach swojego zawodu, pracy dziennikarskiej, źródłach inspiracji twórczej i  pracy nad książką. Czytała wybrane fragmenty swoich utworów, a po spotkaniu dzieci miały okazję zakupić jej książkę i zdobyć autograf.

 Uczniowie częściej przychodzą do biblioteki po książki autorek. Istnieje potrzeba zakupienia kolejnych książek pisarek. W efekcie wzrosło zainteresowanie książkami Renaty Piątkowskiej i Pani Barbary Gawryluk. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili występy artystów i deklarowali chęć uczestnictwa w podobnych spotkaniach. Mieli sposobność poznać warsztat pracy aktora. Można by organizować tego typu spotkania częściej.

 

Wykorzystanie lekcji wychowawczych dla propagowania czytelnictwa: 27 kwietnia 2017 r. klasy IV naszej szkoły wzięły udział w debacie ,,Książka naszym przyjacielem”. Dzieci przygotowały prezentacje swoich ulubionych książek, plakaty, odegrały scenki najciekawszych fragmentów książek, gromadziły i przedstawiły argumenty uzasadniające tezę. Uczyły się kulturalnej dyskusji, pracy w grupie, odpowiedzialności za słowo, tolerancji i poszanowania cudzych poglądów. Była to świetna zabawa. Uczniowie przygotowując się do debaty uczyli się współpracy w grupie. Poznawali swoje mocne i słabe strony, odkrywali talenty. Tworzyli własne elementy dekoracji. Wykazali się kreatywnością, pomysłowością i zaangażowaniem. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w realizację zadania. Uczyli się wzajemnie od siebie.

Zorganizowanie konkursu dla uczniów na napisanie recenzji ulubionej książki.

W ramach zajęć komputerowych klasy VIa oraz VIb przygotowały prezentacje multimedialne pt. ,,Moja ulubiona książka”. Kolejnym etapem było przedstawienie pokazu swoich prac i dokonanie recenzji wybranej przez siebie książki. Uczniowie korzystając z przygotowanych przez siebie prezentacji  formułowali i uzasadniali argumenty potwierdzające tezę, były także argumenty przeciw. Uczniowie oceniali poziom zaciekawienia czytelnika, fabułę, temat, dostosowanie do wieku i ilustracje. Wnioski nasunęły się same. Na rynku wydawniczym znajduje się bardzo dużo różnorodnych pozycji czytelniczych godnych polecenia młodemu człowiekowi. Obcowanie z książką  jest bardzo wartościowym elementem naszego rozwoju i kształcenia, nie zastąpi jednak w całości korzyści obcowania z drugim człowiekiem. Rozstrzygnięcie konkursu było bardzo trudne, ponieważ poziom uczestników był bardzo wyrównany. Najlepsze prace zostały nagrodzone brawami i oceną celującą z prezentacji.

 Uczniowie chętnie dzielili się swoimi preferencjami czytelniczymi. Wymieniali spostrzeżenia i uwagi dotyczące książek. Ładnie prezentowali swoje prace.

 

W ramach realizacji programu zorganizowano konkursy literackie na napisanie pięknego opowiadania, wiersza, listu itp. W dniach od 31.01.2017-15.02.2017 r. odbywał się konkurs literacki pt. „Moje zakończenie” adresowany zarówno do uczniów klas starszych, jak i młodszych. Celem konkursu była promocja działalności biblioteki w środowisku szkolnym i zachęcanie dzieci do pisania oraz prezentowania własnej twórczości literackiej. Ocenie podlegał twórczy charakter utworu, poprawność stylistyczna i językowa oraz samodzielność i oryginalność pracy.

Wpłynęło 25 prac, z których wyłoniono po 3 zwycięskie w każdej kategorii wiekowej.

Opowiadania były niezmiernie ciekawe, poparte ilustracjami. Prace starannie wykonane, przemyślane są dowodem na bogatą i niewyczerpaną wyobraźnię dzieci.

W ramach programu odbył się konkurs plastyczny dla najmłodszych ,,Moja wymarzona biblioteka”. Otrzymane prace zostały wywieszone na gazetce przed pomieszczeniem biblioteki, jury wyłoniło laureatów. Podczas marcowego apelu zostali ogłoszeni zwycięzcy i rozdano im dyplomy oraz nagrody. Dzieci chętnie uczestniczą w konkursach i często wypożyczają książki.

 14 lutego 2017 r. z okazji Walentynek, w naszej szkole zorganizowano Dzień Wspólnego Czytania pod hasłem ,,Zakochani w książkach”. Wszystkie dzieci w naszej szkole chętnie włączyły się w ten dzień przynosząc ulubioną książkę i czytając najciekawsze jej fragmenty. Okazało się, że zainteresowania czytelnicze są bardzo różne, a nasi uczniowie czytają intrygujące i wartościowe lektury. Dzieci z uwagą słuchały swoich kolegów i polecały sobie wzajemnie interesujące pozycje.

W efekcie dzieci polecały sobie wzajemnie ciekawe pozycje literackie warte przeczytania. Warto poszerzyć zasoby księgozbioru o najnowsze wydania dzieł z gatunku fantasty i s-f.

W ramach programu przeprowadzano inscenizacje ciekawych utworów:

 8 marca z okazji obchodów Dnia Kobiet uczniowie klasy Vb, uczniowie Koła Teatralnego oraz uczniowie Koła Artystycznego przygotowali inscenizację teatralną pt. „Nasz Miting”. Zwieńczeniem ,,Walentynek” była inscenizacja pt. ,,Przychodnia baśniowców” mająca na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.

Podsumowanie:

Czytanie książek jest formą wypoczynku, ale dodatkowo rozbudza ciekawość i żądzę wiedzy.  Program ten powstał w oparciu o potrzeby edukacyjne uczniów klas I-VI  na I i  II etapie edukacyjnym. Stanowi on próbę efektywnego spędzania czasu wolnego.  Inicjatorami programu są nauczyciele różnych przedmiotów. Daje to możliwość szerokiego spojrzenia na kwestię edukacyjną i wychowawczą. Wzrosło czytelnictwo w bibliotece szkolnej. Zaktywizowała się współpraca ze środowiskiem lokalnym (Przedszkole, Biblioteka Publiczna, Rodzice). Dzieci poznały sławne znane osobistości.