List otwarty do Rodziców

Utworzono dnia 02.11.2017

LIST OTWARTY

Szanowni Państwo!

W bieżącym roku szkolnym biblioteka szkolna realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem programu jest podniesienie czytelnictwa wśród uczniów poprzez ciekawą ofertę książkową i popularyzację czytelnictwa.

Dzięki otrzymanej dotacji zostały zakupione nowe książki z różnych dziedzin nauki. Zapraszamy do wypożyczania książek. Zachęcamy do skorzystania z możliwości pozwalającej na wypożyczenie książek również na okres świąt, ferii zimowych czy wakacji.

Wyrobienie nawyku regularnego czytania czy chętnego sięgania po książkę jest możliwe tylko dzięki współpracy domu rodzinnego i szkoły.

Szanowni Państwo, pamiętajmy -  nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Zachęcajmy swoje dzieci do czytania, bo warto. Niesie to za sobą ogromne korzyści.

Oto kilka powodów, dla których warto czytać:

- czytanie stymuluje proces skupienia uwagi,

- usprawnia zdolność myślenia analitycznego,

- wzbogaca słownictwo i uczy wyrażania myśli,

- pozwala rozumieć i nazywać emocje oraz radzić sobie z nimi,

- uczy i zaspokaja potrzebę informacji,

- rozwija kreatywne myślenie i poszerza horyzonty,

- sprzyja zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu,

- pozwala przyjemnie spędzić czas.

Nabywanie umiejętności czytania jest procesem długim i rozwojowym. Dlatego z czasem to szkoła przejmuje część zadań związanych z utrwaleniem zamiłowania do książek. Dzięki współpracy domu i szkoły możemy wyrobić w dziecku nawyk regularnego sięgania po książki, możemy sprawić,że czytanie będzie dla niego czymś ważnym i kojarzyć się będzie z przyjemnym spędzaniem czasu. Starsze dzieci i dorastająca młodzież również potrzebują naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości.

Dobrze się stało,że wśród kierunków realizacji polityki oświatowej MEN znalazło się upowszechnienie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie postaw i wychowanie do wartości. Czytanie tworzy lepszą przyszłość, kształtuje młodych odbiorców, jednak wyzwaniem dla nas wszystkich jest sposób zachęcenia do sięgania po książki przez młodych ludzi, aby czytelnictwo stało się pożądaną praktyką społeczną.

Szanowni Państwo, zachęcajmy więc dzieci i młodzież do czytania- dzięki temu mogą osiągnąć więcej w życiu.

Zapraszamy również do korzystania z zakładki biblioteka  na stronie internetowej szkoły, gdzie znaleźć można aktualne informacje o wydarzeniach czytelniczych w szkole /konkursy, imprezy/, propozycje książek do czytania oraz kanon lektur szkolnych.

Serdecznie pozdrawiamy