Spotkanie autorskie z Panią Anną Onichimowską

Utworzono dnia 08.01.2020

Spotkanie autorskie z Panią Anną Onichimowską

24 października 2019 roku udaliśmy się do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie  autorskie z Panią Anną Onichimowską. W spotkaniu wzięli udziału   chętni uczniowie klas VII a następnie klas VIII.

Anna Onichimowska urodziła się 28 stycznia 1952 roku w Warszawie. To polska poetka, dramatopisarka, prozaik, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, pisze także scenariusze telewizyjne, radiowe i filmowe. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów wyszła za mąż za Tomasza Żmijewskiego, z którym później rozwiodła się. Gdy skończyła studia pracowała w Redakcji Literatury dla Dzieci w Krajowej Agencji Wydawniczej, została zwolniona w 1938 roku. Następnie rozpoczęła pracę w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej i pracowała w niej do 1990 roku. Wraz z innymi Anna Onichimowska założyła Fundację „Świat Dziecka”. Fundacja ogłosiła konkurs na „Dziecięcy Bestseller Roku” i gdy został on przejęty przez polską sekcję IBBY Fundacja przestała istnieć. Od 1995 roku działa w polskiej sekcji IBBY. Od 1995 do 2003 roku była jej prezesem, a obecnie jest w zarządzie.

Anna Onichimowska otrzymała wiele nagród i wyróżnień literackich zarówno w Polsce, jak i za granicą. Niektóre nagrody i wyróżnienia: w 1987 roku zajęła I miejsce w Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego w kategorii opowiadania realistyczne za „Warkoczyk”, a także III miejsce w kategorii opowiadania fantastyczne za „Odwiedziny”. W 1995 roku za scenariusz teatralny pt. „Małgosia” otrzymała wyróżnienie w konkursie, który został zrealizowany przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. W 2011 roku otrzymała nagrodę za całokształt twórczości, medal Polskiej Sekcji IBBY. 

Anna Onichimowska debiutowała w 1976 roku wierszami dla dorosłych m.in. na łamach pisma „Kultura”. Natomiast jej debiutem książkowym był zbiór wierszy dla dzieci „Gdybym miał konia”. Niektóre publikacje Anny Onichimowskiej: „Będę dzielna”, „Daleki rejs”, „Duch starej kamienicy”, „Dobry potwór nie jest zły”, „Żegnaj na zawsze”, „Trudne powroty”, „Gdzie jesteś, tatusiu?”, „Maciek i łowcy duchów”, „Hera moja miłość”, „Żółta zasypianka”, „Bliscy nieznajomi”, „Dzień czekolady”, „Trzecie oko”, „Demony na smyczy”, „Koniec gry”, „Zupa z gwoździa”.

Spotkanie z autorką rozpoczęliśmy tuż godzinie 10.00. Pisarka opowiedziała o sobie: gdzie mieszka, co lubi i czym się zajmuje. Opowiedziała młodzieży o książkach, które dla nich napisała oraz przeczytała fragmenty jednej z nich ,,Dziesięć stron świata”. Opowiadania dotyczyły życia dzieci z różnych stron globu, ich warunków życia, tradycji, ale też pasji i zainteresowań. To wyjątkowa zdaniem autorki pozycja adresowana do młodego czytelnika pokazująca jaki jest przeciętny piętnastolatek. Czy taki sam w Polsce, Stanach, Japonii, Kolumbii czy Danii? Książka o dziesięciu różnych osobach, o istotach zamieszkujących dziesięć różnych kulturowo państw. Podczas spotkania podkreśliła, żeby młodzi ludzie byli tolerancyjni i otwarci na inność.

Pani Onichimowska przybliżyła młodzieży również cykl książek ,, Hera moja miłość” , ,,lot komety”, ,,Demony na smyczy”. Pisarka porusza w nich trudne sprawy takie jak narkomania, uzależnienia, kryzysy rodzinne a także niełatwe dla młodych ludzi życiowe wybory.

Po tym uczniowie zaczęli zadawać pytania pisarce: Jak długo pisze jedną książkę? Skąd czerpie inspiracje? Jak przygotowuje się do pracy przed napisaniem nowego dzieła? Którą ze swoich książek lubi najbardziej i wiele innych.

Ostatnim już punktem programu było rozdawane autografów na zakładkach i książkach Pani Onichimowskiej oraz pamiątkowe zdjęcie.   

Zachęcam do poznania utworów pisarki dostępnych w bibliotece szkolnej.

Zapraszam

Marzena Cyrek