Spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską

Utworzono dnia 08.01.2020

Spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowską

 

13 listopada 2019 roku uczniowie klas V i VI zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską . Ze względu na ilość chętnych uczestników spotkania odbyły się w dwóch częściach. Pisarce towarzyszyła pani Malwina Kożurno lektorka, która bawiła uczniów doskonałą interpretacją wybranych fragmentów książek.

 Pani Renata Piątkowska opowiadała o tym jak powstaje książka i skąd czerpie pomysły do pisania. Opowiadała o wyjątkowej książce ,,Która to Malala”.

Mówi, że Malala, której imię dosłownie oznacza „pogrążoną w smutku”, jest jakby na przekór jest zawsze wesoła i chętna do zabawy. Od jej koleżanek odróżnia ją jedynie to, że nie zakrywa swojej twarzy chustą. W ojczyźnie Malali, Pakistanie, jest to jednak ciężkie przewinienie. Prawie tak ciężkie jak zapisywanie na swoim blogu gorzkich słów na temat represyjnego wobec kobiet prawa, egzekwowanego przemocą przez talibów. W odwecie za działalność na rzecz edukacji kobiet w Pakistanie w 2012 roku terroryści strzeli Malali prosto w twarz. Na szczęście nastolatka przeżyła zamach, a jej głos w walce o równość kobiet i mężczyzn stał się jeszcze donośniejszy – wkrótce o Malali usłyszał cały świat, a ona sama otrzymała wiele nagród oraz nominacji, w tym Pokojową Nagrodę Nobla.

 

„Która to Malala?” to niezwykle poruszająca opowieść o młodziutkiej dziewczynie, która już jako dwunastolatka zdecydowała się zaryzykować swoje życie w obronie pięknych, sprawiedliwych idei. Jej odwaga, charyzma, ogromna siła charakteru i nieustępliwość zainspirowały do działania rzesze ludzi na całym świecie.

Historia Malali jest żywym dowodem na to, że warto walczyć oraz pomagać słabszym i szykanowanym, nawet jeśli wiąże się to z wystąpieniem przeciwko znacznie silniejszemu wrogowi – opresyjnemu systemowi.

 

Książeczka „Która to Malala?” może być cenną lekcją dla wielu dzieci, dla których obowiązek edukacji często jest przykrą koniecznością. Malala i jej koleżanki położyły bowiem własne życie na szali, by wywalczyć prawo do pobierania nauki i tym samym zapewnić sobie szansę na lepsze życie.

Autorka zdradziła, że trwają przygotowania, aby Malala przyjechała do Polski.  

Odpowiadała również na wiele pytań, a na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupu książek autorki i otrzymali autografy.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie Gminnej Bibliotece Publicznej i możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu.

Zachęcam do czytania książek tej autorki.

Marzena Cyrek