2015/2016

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, dzwonka, porannego wstawania. Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku.

Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym. Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy za cały rok szkolny 2015/2016

 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Świerklańcu

 Święto Unii Europejskiej

Dnia 9 maja odbył się w naszej szkole Dzień Europejski .Uczniowie mogli w tym dniu obejrzeć akademię i przenieś się za jej sprawą do Włoch, Francji, Niemiec, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Dzięki krótkiej podróży po krajach Unii Europejskiej uczniowie dowiedzieli się z czego słyną te państwa, co nam oferują, jakie zabytki warto tam zobaczyć i co smacznego można tam zjeść. Dopełnieniem dialogów były widowiskowe tańce w wykonaniu uczennic z klas szóstych, a także występ śpiewaka operowego. Muzyka bawarska sprawiła, że na chwilę poczuliśmy się jak na pikniku, a dzięki krótkiemu pokazowi mody jak w stolicy mody- Paryżu.

Niezależnie od akademii, każda z klas przygotowała stanowisko na temat jednego z wcześniej wylosowanego kraju Unii Europejskiej. Zobaczyć tam można było wiele ciekawostek, a także spróbować specjałów kuchni regionalnej. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami bardzo postarali się , aby przybliżyć nam tematykę tych państw, ponieważ stanowiska te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem .

W tym dniu rozstrzygnięto także konkursy, które z okazji Święta Unii Europejskiej wcześniej przeprowadzono.W drużynowym quizie o Unii Europejskiej klas starszych I miejsce zajęła kl. IVa, II miejsce klasa VI a, a III miejsce klasa VI b.Wyróżnione zostały także prace uczniów klas młodszych. Za najbardziej oryginalnie wykonaną flagę kraju UE nagrody odebrali: Kamil Nawrath, Antoni Więcławik, Jakub Oczkowski, Paulina Siwy, Bruno Czupalla, Patryk Grondziok, Milena Zorzycka, Natalia Szołtysik oraz Szymon Gutkowski.

Dzień Unii Europejskiej przygotowały panie: Elżbieta Herman oraz Joanna Gryniuk


Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

28 kwietnia 2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta flagi, które przypada na dzień 2 maja. Akademię przygotowali uczniowie klas Va i Vb pod opieką pani Margerity Lisiak. 

Dzień Ziemi 2016

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy świętowano go w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. W tym roku Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem: Palący temat – niska emisja”. Niska emisja oznacza zanieczyszczenie powietrza, którego przyczyną są kominy niskiej zabudowy, najczęściej do 10 m. Spalanie śmieci w ogniskach, kominkach i piecach jest jedną z głównych przyczyn tego zjawiska. Badania wskazują na bezpośredni wpływ złej jakości powietrza na stan zdrowia ludzi. Pamiętajcie! Nie wolno spalać śmieci! Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole poprzedziły lekcje przyrody w klasach IV-VI, które poświęcone były tematyce niskiej emisji. Filmy, animacje, gry i liczne artykuły internetowe stały się dla uczniów bogatą bazą wiedzy na temat tego zjawiska i inspiracją do tworzenia ciekawych prac plastycznych, które można oglądać na korytarzach szkoły.

Uczniowie klas VI przygotowali również przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. Nasi artyści udali się także do Przedszkola Gminnego , gdzie inscenizację obejrzała najmłodsza grupa widzów.

Joanna Zawadzka

Pokaz iluzji

W czwartek 21 kwietnia na chwilę przenieśliśmy się w świat magii i iluzji...

 

Dzień św. Patryka w naszej szkole

17 marca w naszej szkole odbyło się irlandzkie popołudnie poświęcone patronowi Irlandii św. Patrykowi. Dzień św. Patryka obchodzony jest na „zielonej wyspie”, ale też we wszystkich krajach których mieszkańcy cenią bogatą kulturę jej mieszkańców. Również w naszej szkole uczniowie klas VI uczcili to święto przygotowując dekoracje oraz różne przysmaki w kolorach Szmaragdowej Wyspy (galaretki, muffinki, napoje oraz inne smakołyki). Ponadto dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat historii i kultury Irlandii oraz jej patrona rozwiązując quiz. Były również próby nauki i wykonania tańca irlandzkiego, kalambury tematyczne oraz zabawa „Leprechaunach zgubił kapelusz…”. Na koniec wszyscy wspólnie obejrzeli film o legendarnych skrzatach zamieszkujących ponoć Irlandię – leprechaunach. Nie zabrakło też sesji zdjęciowej w klimatach tego święta. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej imprezy. Dziękujemy wszystkim. Irlandzkie popołudnie przygotowały :Elżbieta Herman i Joanna Gryniuk oraz uczniowie z klas VI.


SPOTKANIE Z GADAMI

15.03.2016 r. w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Naszym gościem była pani herpetolog – osoba zajmująca się badaniem płazów i gadów. Na spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas III, IV, V i VI, przywiozła ona swoich podopiecznych – należące do grupy gadów węże. Pani herpetolog opowiadała o środowisku życia tych zwierząt, a także o przystosowaniach w budowie ich ciała, które umożliwiają im wykonywanie czynności życiowych. Dla starszych uczniów była to możliwość utrwalenia wiadomości zdobytych na lekcjach przyrody, a wszyscy mieliśmy szansę poszerzenia swojej wiedzy o gadach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy zatem interesujących informacji o wężach, ale najatrakcyjniejszym punktem spotkania była możliwość ich obserwacji. Niektóre węże mogliśmy nawet dotknąć! Na początku poznaliśmy „Wojtusia” - pytona królewskiego. Jego naturalnym środowiskiem jest las tropikalny, gdzie temperatura powietrza wynosi około 25 ºC. Węże są zmiennocieplne, czyli temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia. „Wojtuś” chętnie przytulał się do ciepłej szyi pani herpetolog, bo wyczuł, że w pomieszczeniu jest chłodniej. Później oglądaliśmy naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry boa dusiciela w jednym kawałku. Naskórek węża pęka od głowy i wygląda tak, jak odwrotna strona ubrania. Duże wrażenie zrobił na nas boa tęczowy „Maleństwo”, który z uwagi na niewielkie rozmiary i niską temperaturę otoczenia zjada tylko 4 myszy lub małe szczury w miesiącu. Boa i inne oglądane przez nas węże należą do dusicieli, czyli połykają swoje pożywienie w całości dzięki specjalnej konstrukcji szczęki, rozciągliwej skórze i braku połączenia żeber z mostkiem. „Maciuś” był najmłodszym wężem. Miał tylko 5 miesięcy, ale dzięki temu zobaczyliśmy, że młode osobniki mają najintensywniejsze ubarwienie. „Jasiek” był tropikalnym wężem pochodzącym z Ameryki Środkowej lub Południowej, który może osiągać nawet 4 m długości. Dowiedzieliśmy się, że język węża odbiera zapachy, a nawet stan emocjonalny, które następnie są analizowane przez specjalny narząd w pyszczku. Dźwięki odbierane są przez te zwierzęta jako wibracje i drgania. Powieki węży są zrośnięte, więc oczy są zawsze otwarte, nawet wtedy, gdy wąż śpi.Pyton tygrysi „Zygmunt” miał 6 lat i ważył tylko 10 kg, ale może przeżyć nawet 30 lat, a wtedy osiąga 8 m długości i 170 kg wagi. Pochodził z południowej Azji. Na zakończenie zobaczyliśmy kolejnego boa dusiciela „Gucia”. Był to osobnik albinotyczny, czyli nie posiadający w skórze ciemnego barwnika.

Joanna ZawadzkaDzień Kobiet

11.03. 2016 r. z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole uczniowie klasy IV b przedstawili sztukę pt.,,Diabeł w komputerze". Przedstawienie poruszało problem bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu. Głównym przesłaniem występu było to, iż z komputera i zasobów sieci należy korzystać rozsądnie oraz mądrze. Jeśli posługujemy się nimi w nieodpowiedni sposób mogą stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Poświęcanie zbyt dużej ilości czasu internetowi, grom komputerowym, portalom społecznościowym może prowadzić do uzależnienia od komputera. Warto, aby hasła:

„Nie wpuszczaj diabła do komputera, bo niepotrzebnie czas ci zabiera”,

„A gdy cię kusi kolejna gierka, uważaj , diabeł zza pleców zerka”,

„Uważaj zwłaszcza, siostro i bracie z kim się umawiasz czasem na czacie",

stały się przesłaniem nie tylko dla dzieci i młodzieży.

 

13 kwietnia 2016 roku naszą szkołę odwiedziła młodzież z Gimnazjum w Świerklańcu. Uczniowie przybyli na nasze zaproszenie, by obejrzeć przedstawienie wykonane przez młodszych kolegów.

Marzena Cyrek

Walentynki

Dnia 12 lutego 2016r w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia zatytułowana „Walentynki –święto miłości”. Uczennice prowadzące uroczystość: Zuzia Klak i Magda Trela wprowadziły wszystkie klasy i nauczycieli w klimat tego święta, opowiadając historię i ciekawostki na temat święta zakochanych. Każda z klas od IV do VI zaprezentowała swoją piosenkę o miłości z układem tanecznym, przygotowaną na lekcjach muzyki. Klasy przygotowały również odpowiednie stroje i rekwizyty. Wybrani nauczyciele: Danuta Wyciślok, Katarzyna Marchewka i Beata pełnili zaszczytną funkcję jurorów. Poszczególne klasy zaprezentowały następujące piosenki: Klasa IVa - Margaryna, klasaIVb – Zakochany clown, Klasa Va – Kamień z napisem Love, Klasa Vb – Sokoły, Klasa VI a- Lwowianka, Klasa VIb – Miłość rośnie wokół nas. Prezentacje klas wzbogaciły występy solistów i duetów. Zobaczyliśmy także ciekawe układy taneczne m.in: Lena Politańska z VIa zaprezentowała niezwykle trudny układ z pałką. Kasia Pawlik – wyjątkowo uzdolniona uczennica VIb zaśpiewała piosenkę Love i zatańczyła z koleżankami z klasy samodzielnie przygotowany układ taneczny. Łucja Strzoda z IVb zaśpiewała piosenkę Margarett „ Smak radości”. Paulina Uhl z IVa zaśpiewała piosenkę „ Jeden świat” z towarzyszeniem gitary. Jurorzy ocenili tylko występy klasowe i choć stwierdzili poziom artystyczny był bardzo wyrównany zadecydowali iż: I miejsce przyznano klasie VIa, II miejsce –IVb, III miejsce - Vb. Piosenki wyróżnione będziemy mieli okazję wysłuchać jeszcze raz na pikniku rodzinnym w czerwcu.

Wiesława Sczendzina

 Karnawał

 

18.01.2016 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Grupa młodsza bawiła się w godz. 14.00-16.00. Dzieci zachwycały pomysłowymi kostiumami i niezwykłymi makijażami. Wodzirej zapewniał świetną zabawę- były tańce, hulanki, swawole. Uczniowie zmęczeni, ale zachwyceni wrócili do domów. Grupa starsza z kolei swój bal rozpoczęła o 16.00. Przy dobrej  muzyce i migoczących światłach dyskotekowych szybko upłynął wyznaczony czas. W dobrych humorach i z miłymi wrażeniami uczniowie klas IV-VI zakończyli swoją zabawę karnawałową.

Elżbieta Kubica

 Dzień Babci i Dziadka

15 stycznia 2016 r. w naszej szkole gościliśmy licznie przybyłe kochane babcie i dziadków. Goście obejrzeli jasełka i program artystyczny w wykonaniu uczniów klas I-III. W miłej atmosferze spędziliśmy ten dzień.

Agata Pawlik

 Zbliżający się Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń. W te piękne i jedyne w roku chwile chcemy złożyć najlepsze życzenia pogodnych, zdrowych i radosnych dni oraz szczęśliwego Nowego Roku

Dyrekcja i pracownicy szkoły

Święto Patrona Szkoły 2015

W murach świerklanieckiej szkoły obchodzono Święto Patrona – Adama Mickiewicza

W czwartek 26 listopada br. w 160 rocznicę śmierci poety społeczność szkolna świerklanieckiej podstawówki zorganizowała święto swego patrona. Całodniowy program imprez według pomysłu polonistek Elżbiety Andrzejewskiej i Elżbiety Kubicy przygotowało i zrealizowało grono pedagogiczne wraz z uczniami klas I- VI. Wśród pięknych dekoracji klas, korytarzy i auli świętowała cała szkoła i zaproszeni goście. Uczniowie i nauczyciele nosili w tym dniu oryginalne stroje. Ubrani byli w kostiumy postaci z utworów Mickiewicza, w suknie epoki romantyzmu, mundury z czasów Księstwa Warszawskiego, a także w szlacheckie kontusze z żupanami i pasami słuckimi.

Od rana zwiedzano wystawy prac uczniowskich, poznawano gazetki tematyczne, galerię drzew genealogicznych, mapy pamiątek imienia poety. Biesiadowano w klasach przy słodkim poczęstunku lub w stołówce przy bigosie według receptury z „Pana Tadeusza”.

Uczniowie bawiąc się poznawali ciekawe informacje o poecie i jego twórczości. W prezentacji multimedialnej otrzymali wskazówki dobrego wychowania przekonując się, że 

„grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”. Uczestniczyli także w licznych konkursach, m.in. przyrodniczym, matematycznym, czytelniczym i plastycznym, które związane były ściśle z samą postacią wieszcza oraz jego epoką. Można było poczytać specjalne wydanie gazetki okolicznościowej, a w niej rozwiązać krzyżówkę- dla starszych związaną z „Dziadami”, dla młodszych – z „Panią Twardowską”. Obok wystawy publikacji z utworami Mickiewicza wyłożono Księgę Pamiątkową Szkoły do wglądu i wpisów oraz Księgę Kółka Turystycznego. Niezwykle atrakcyjnym punktem obchodów była prezentacja strojów przeprowadzona w formie pokazu mody, pełnego gracji i szyku. Kulminacyjny element święta szkoły stanowił jednak przygotowany program artystyczny. Zgodnie z ceremoniałem szkolnym rozpoczęto go oficjalnie pocztem sztandarowym, hymnem państwowym i oddaniem hołdu patronowi minutą ciszy. Przed wizerunkiem poety złożono wiązankę biało- czerwonych kwiatów i zapalono znicz dla uczczenia pamięci wieszcza.

Głos zabrała dyrektor szkoły Kunegunda Trynkos, a w imieniu zaproszonych gości – Wójt Świerklańca Marek Cyl, który jako przedstawiciel samorządu lokalnego wręczył okolicznościowe pismo gratulacyjne i piękne wydanie Mickiewiczowskiej epopei narodowej. Potem rozpoczęły się występy artystyczne. Zaprezentowano inscenizacje ballad „Przyjaciele” oraz „Powrót taty”. Śpiewano piosenki do słów Adama Mickiewicza, recytowano fragmenty utworów. Ciekawym pomysłem było zaprezentowanie biografii poety gwarą, czyli po śląsku, co ma związek z realizowaną w szkole innowacją pedagogiczną nastawioną na regionalizm. Występy dzieci zakończył dostojnie odtańczony polonez, a jeszcze po nim odśpiewano hymn uczniowski pt. „ W murach świerklanieckiej szkoły”. Odbyła się także sesja zdjęciowa uczniów  w kostiumach, wśród świątecznych dekoracji. Odebrano nagrody konkursowe i dyplomy z rąk pani dyrektor i wójta, a następnie ze szkolnej auli starsi uczniowie przenieśli się na dyskotekę andrzejkową zorganizowana pod hasłem „ Andrzejki z Adamem”. Natomiast najmłodsze dzieci wciąż w swych pięknych kostiumach pełne wrażeń udały się pod opieką rodziców do domu. To był wspaniały dzień nauki i zabawy.

Elżbieta AndrzejewskaSpotkanie z górnikami

4 grudnia 2015r. w naszej szkole gościliśmy górników. Klasy II wraz z wychowawcami przygotowały uroczystą akademię z wierszami i tańcem. Po zakończeniu programu artystycznego odbyło się spotkanie z górnikami. Zaproszeni goście opowiadali o pracy
w kopalni, prezentowali strój górniczy oraz cierpliwie odpowiadali na pytania uczniów.

Dzięki opowiadaniom gości dowiedzieliśmy się, jak trudna i niebezpieczna jest praca górnika. Za ich trud i wysiłek jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Beata Kubacka


 

Dzień Niepodległości

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Jak co roku uczniowie naszej szkoły upamiętnili to święto uroczystą akademią w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Świerklańcu, oraz Gimnazjum Jana Pawła II.

Margerita LisiakPODSUMOWANIE ZBIÓRKI CHARYTATYWNEJ

W październiku w naszej szkole odbyła się zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt ze Społecznego Azylu dla Psów i Kotów "Cichy Kąt" w Tarnowskich Górach, którą przeprowadziła klasa VI b wraz z wychowawcą. Udało się zebrać dużą ilość karmy dla psów i kotów, koce, ręczniki, oraz inne akcesoria. Podczas akcji zebrano  1024zł!Zbiórka Cichy Kąt

 

 

WSZYSTKIM DZIECIOM WRAŻLIWYM NA LOS BEZDOMNYCH ZWIERZĄT BARDZO DZIĘKUJEMY !!!

Wszystkie produkty, które udało się zebrać oraz pieniądze zostały przekazane pani Annie Walczakowskiej - przewodniczącej schroniska Cichy Kąt, która odwiedziła nas,  podziękowała za zbiórkę i opowiedziała nam o opiece nad zwierzętami w schronisku.

Podziękowanie składa organizator Elżbieta Herman 

Dzień Edukacji Narodowej

Nasza szkołą bierze udział w akcjach promujących czytelnictwo. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa IV b przygotowała inscenizację pt. ,,Księżniczka się nudzi". Przedstawienie opowiadało o księżniczce, która odkryła magię czytania książek. Tydzień później, w ramach współpracy międzyszkolnej, młodzi artyści zaprosili kolegów ze Szkoły Podstawowej w Nakle Śląskim, którym zaprezentowali historię księżniczki.

Marzena Cyrek

 

Obchody Dnia Pszczelarza

W dniu 7 października 2015 roku klasy VI uczestniczyły w niecodziennej lekcji regionalizmu. Poznali śląskich pszczelarzy, którzy opowiadali o swoim zawodzie, rodzajach miodu, historii pszczelarstwa w naszym regionie.

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


  Dziś ćwierkały wróbelki od  samego rana:"- Dokąd idzie ta dziatwa kochana?"  A dzieciaki na to śmiały się wesoło:"- Rok szkolny się zaczął, więc witaj nam, szkoło!" W takim nastroju, po wspaniale spędzonych wakacjach, wypoczęci i pełni energii uczniowie wrócili w mury naszej świerklanieckiej szkoły.

Pierwszego września br. dla jedenastu klas II - VI oraz dla trzech klas pierwszych (A, B i C) rozpoczął się nowy rok szkolny 2015/2016. Trzymamy kciuki za sukcesy wszystkich uczniów. Na miarę swoich możliwości każde dziecko niech pracuje i osiąga najlepsze wyniki! Niechaj każdemu dopisuje dobry humor, zdrowie i radość ze wspólnego zdobywania wiedzy!
 A do następnych wakacji zostało już tylko dziesięć miesięcy... Damy radę!

 

Elżbieta Andrzejewska