Utworzono dnia 22.01.2018

JASEŁKA 2017

Czy można sobie wyobrazić piękny czas Bożego Narodzenia bez Jasełek?!

Już od lat tradycyjnie Jasełka w murach świerklanieckiej szkoły dopełniają ten niezwykły, uroczysty, magiczny klimat świąt. Dla wszystkich uczniów i pracowników koniec grudnia jest przepełniony świąteczną atmosferą i radością z narodzenia Dzieciątka. Przeżywamy zawsze te chwile w szczególnie podniosłym nastroju, który budzi się w naszych sercach, a jest od lat taki również dzięki Jasełkom. To przepiękne widowisko przygotowuje corocznie  s. Atanazja i jej podopieczni.

Tegorocznym przygotowaniom Jasełek towarzyszyli także p. Otolińska i  p. Kulisz, ale największą, trudną rolę wypełniły dzieci z klas czwartych i piątych. W dniu klasowych czwartek 21 grudnia 2017 roku, uczniowie i nauczyciele, pracownicy obsługi, a i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie została stworzona przez s. Atanazję wspaniała dekoracja stanowiąca scenografię do wydarzeń, jakie rozgrywały się według biblijnego przekazu, podczas przyjścia Jezusa na świat. Uczniowie-artyści w doskonale zaprojektowanych kostiumach odegrali iście aktorsko postacie z Betlejem, Nazaretu, z dalekiego Wschodu i innych biblijnych miejsc. Dobrze opanowali pamięciowo swoje role i wygłaszali je z wielkim zaangażowaniem. Z talentem odtworzyli też atmosferę zdarzeń scenicznych. Wielkie znaczenie miały trafnie dobrane i kunsztownie wykonane rekwizyty. Młodzi aktorzy zaprezentowali szkolnej widowni siłę i moc Dobra, które jest ponad słabością Zła ukazaną w osobach diabłów. Dialogi sceniczne bohaterów Jasełek  przeplatały piosenki, pastorałki, kolędy i skoczne tańce oraz układy choreograficzne. Dzięki temu - te same jasełka nie były takie same! Bo chociaż ich treść pozostaje niezmienna, jak niezmienna jest wymowa wydarzeń w grocie betlejemskiej, to forma przedstawienia zachwyciła widzów swą świeżością i niezwykłym wyrazem artystycznym.

Wzruszeni widzowie z uwagą śledzili przebieg jasełkowych wydarzeń, a po występie gromkimi brawami nagrodzili wszystkich twórców tego wspaniałego widowiska. Na długo pozostanie ono w naszej pamięci.