Wygraliśmy

Utworzono dnia 03.06.2018

WYGRALIŚMY KONKURS    „ZIELONA PRACOWNIA”

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu pn.: „Zielona Pracownia 2018", którego przedmiotem było utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych bądź geologicznych.

Pani Marzena Cyrek opracowała projekt pracowni fizyczno –  chemicznej pod nazwą ,,Szkolni Tropiciele Nauki”. Wizualizację przygotowała Pani  Aleksandra Chmielewska, mama ucznia klasy III b. Projekt został nagrodzony i otrzymaliśmy 6 500zł.

Następnie przystąpiliśmy do drugiego etapu konkursu. Przygotowaliśmy dokumentację.  Panie Joanna Zawadzka i Joanna Skolik przygotowały „Program Edukacji Ekologicznej”.  W środę 30 maja ogłoszono wyniki konkursu. Nasza szkoła została laureatem i otrzyma dotację w wysokości 30 000 zł na realizację projektu.

Zmodernizowana ekopracownia będzie wyposażona w nowoczesne innowacyjne meble –  4 wyspy  sześcioosobowe umożliwiające uczniom realizację grupowych projektów, odkrywanie reguł i zasad otaczającego nas świata, a nauczyciel pozostanie osobą kierującą procesem poznawczym ucznia. Pracownia będzie wyposażona w 24  ergonomiczne krzesła dla uczniów, które pozwolą im utrzymać prawidłową postawę ciała.  Niskie, dostępne meble w podobnej kolorystyce zmienią dotychczasowy wystrój, zapewnią segregację pomocy dydaktycznych,  ułatwią organizację zajęć oraz zwiększą ilość dostępnej przestrzeni do pracy dla uczniów. Gabloty pozwolą eksponować modele dydaktyczne i inne pomoce naukowe. Modernizacja instalacji wodno – kanalizacyjnej ułatwi dostęp do wody i pozwoli na realizację doświadczeń. Sprzęt multimedialny – monitor interaktywny i komputer – zapewnią stosowanie nowoczesnych metod nauczania, zwiększą atrakcyjność prowadzonych zajęć, zachęcą uczniów do pracy i nauki.  Dostęp do zasobów multimedialnych pozwoli pokazać zagrożenia i skutki postępu cywilizacyjnego i  uświadomić potrzebę ochrony naszej planety. Estetyczny wystrój, pełen zieleni, elementów roślinności, przywołujący bliskość natury ułatwi podejmowanie dyskusji na temat aktualnych problemów środowiskowych.

Dzięki zakupionym w odpowiedniej ilości pomocom naukowym uczniowie będą mogli na zajęciach kółka ekologicznego, a także na lekcjach przyrody, biologii, fizyki  oraz chemii,  w grupach  wykonywać doświadczenia – badać stan środowiska, poszerzać wiedzę na temat ekologicznych źródeł pozyskiwania energii, badania wody, powietrza i gleby.

Serdecznie podziękowanie za aktywne działanie i  czas poświęcony na przygotowanie projektu składam  Pani Marzenie Cyrek. Słowa wdzięczności kieruję do Pani Aleksandry Chmielewskiej, która wykonała dla nas nieodpłatnie wizualizację projektu. Dziękuję również Paniom Joannie Zawadzkiej oraz Joannie Skolik - Dąbrowskiej za przygotowanie programu ekologicznego.

Wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia projektu i dokumentacji serdecznie dziękuję.

Przed nami (okres wakacji) czas na realizację projektu, liczę na pomoc i zaangażowanie nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.

Kunegunda Trynkos