21 lutego - ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO, czyli u nas - języka polskiego

Utworzono dnia 22.02.2020

 

Zapewne na całym świecie każda szkoła, placówka oświaty, instytucje kultury i nauki, a także środki masowej komunikacji podjęły aktywność, aby wyrazić dziś  poszanowanie dla własnego  języka ojczystego.  A jaka jest historia i cel świętowania ojczystej mowy? Kilka informacji dotyczących święta warto przytoczyć za Wikipedią:

 

"Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013 ruszyła kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierają m.in. prof. Jerzy Bralczyk, a patronuje jej Rada Języka Polskiego."

 

Tyle Wikipedia. A jak my odnosimy się na co dzień do do naszej mowy ojczystej? Jak to jest z naszym szacunkiem wobec rodzimego języka, Czy rzeczywiście mamy w sobie poszanowanie i miłość polszczyzny? Czy starannie posługujemy się nią w mowie i piśmie? Czy dbamy o jej czystość i piękno? Może warto zastanowić się nad tym chociaż raz w roku, w dniu święta naszego języka. Jest on tym wspólnym elementem tożsamości narodowej, tym węzłem, który chyba najsilniej łączy wszystkich Polaków bez względu na czas historyczny i przestrzeń geograficzną.

 

W naszej szkole staraliśmy się zaakcentować dzisiejsze święto na lekcjach języka polskiego (np. tematami o polskich przysłowiach), a także  organizując konkurs ortograficzny. Przystąpili do niego uczniowie starszych klas od IV do VIII.

 

                                                                                                                                                                            Elżbieta Andrzejewska

Utworzono: 22.02.2020